11. Zastavení - Jírovec
Strom před vámi je starý aspoň 80 let a původně tu rostly kaštany dva. Druhý stál v místech dnešní garáže a pokácen byl z důvodu její výstavby v šedesátých letech 20. století. Na satelitních snímcích jsou oba stromy zřetelné už v roce 1946, můžeme tedy soudit, že oba stromy byly vysazeny u vjezdu do dvora po stavbě domu ještě před druhou světovou válkou.
Rodiče Vlastimila Mazánka se do vily přistěhovali z bytu nad pekárnou v roce 1953 a pan Mazánek tak v domě č.p. 453 žije téměř celý svůj život. Vzpomíná, že v šedesátých letech, v období volnějšího politického režimu, jezdívaly do Podesní zájezdové autobusy s původním německým obyvatelstvem.
Na jaře roku 1968 bývalý dům rodiny Schmidtů navštívili jejich vzdálení příbuzní. Se zatajeným dechem si prohlíželi tři malované podobizny svých předků, které tehdy zarámované visely na stěně prostorné společné chodby u schodiště tak, jak je původní majitelé zanechali. Požádali tehdy Mazánkovy o pomoc, protože tři velké obrazy své rodiny přes hranice jen tak v autobusu odvézt nemohli. Paní Mazánková souhlasila, a tak se v létě uskutečnil jeden tajný dobrý skutek. Obrazy opatrně vytáhla z ozdobných rámů a srolovaná plátna dovezla v kufru do Německa. Rodinné dědictví Schmidtů se vrátilo lidem, kterým po právu náleželo. Když se v srpnu 1968 hranice mezi státy uzavřely, všichni zúčastnění si uvědomili, jaké štěstí na poslední chvíli měli.
Vlastimil Mazánek se svou manželkou a starším synem pak navštívili německé přátele v osmdesátých letech. Manželé Bretschneiderovi pracovali kdysi pro rodinu Schmidtů jako zámečník a hospodyně, tehdy bydleli ve sklepním bytě domu u dvou kaštanů. Nabízeli Mazánkovým, že mohou zůstat, ti se však místo toho vrátili domů do Velkých Losin za svým mladším synem, kterého s nimi tehdejší režim na pobyt do Německa nepustil.
Kronika obce uvádí, že vilu bývalého majitele papírny Schmidta č.p. 453 prodal místní národní výbor čtyřem soukromým vlastníkům v roce 1969. Nájemníci tak koupili dům, který podle výzkumu Mgr. Richarda Jašše, Ph.D. nechala v roce 1927 postavit Erna Schmidtová, manželka Richarda Schmidta, a to „půl na půl“ s Editou Kafkovou.
Už se nejspíš nedozvíme, zda se v případě obrazů jednalo o podobizny těchto tří lidí nebo jiných členů rodiny. Nic nám však nebrání si myslet, že krásný jírovec před vilou mohl zasadit právě někdo z nich.
Zpracovala Monika Semerádová, 2023
Ústní sdělení: Vlastimil Mazánek
Písemné zdroje: SOkA Šumperk, kronika obce Velké Losiny, kniha II, zápisy pro léta 1958–1975. Digitální archiv Zemského archivu v Opavě - Kroniky. Dostupné z: https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=F82B42B233CA11E2B4F50019D1599A03
1946, letecké snímky domu č.p. 453