Naučné stezky Jeseníků
Historií a přírodou Karlovic
Dozvíte se o slavné historii a prosperitě Karlovic a přírodních zajímavostech a zvláštnostech v okolí. Na naučnou stezku navazuje několik dalších značených okruhů, které vás dovedou například na vyhlídku na Obří vrch, do Přírodní rezervace Karlovice-sever, na vyhlídku u Kamenné lávky, na Pocheňské louky apod.
Hornická naučná stezka
Naučná stezka prochází po přilehlých kopcích kolem Zlatých Hor. V okolních lesích a u potoků nacházíme hojné kopečky kamení, tzv. sejpové pahorky s vytěženou přerýžovanou horninou a tzv. pinky neboli propadlé dolíky po těžbě pod povrchem. Krajina je poznamenaná těžbou kovů, jejíž stopy z různých období nacházíme roztroušené v okolí.
Latzelova stezka krasem Rychlebských hor
Co to je kras? Jak a kde vzniká? Jak se dříve těžil vápenec? Jak ovlivnil výskyt vápence v tomto kraji způsob života lidí? Jaký byl život dělníků ve vápence 19. století? Co víme o historii tohoto kraje a o historii vápenictví? Odpovědi na takovéto otázky, ale i spoustu dalších informací o přírodních a historických zajímavostech najdete právě na informačních tabulích této naučné stezky.
Lesní ekostezka Švagrov
Lesní ekostezka Švagrov je zaměřena na poznávání přírody a na ekologii. Je určena k prohloubení zájmu o přírodu jako celek a obohacení turistických vycházek o smysluplný program, který je vhodnou formou výchovy k ochraně přírody a péči o životní prostředí.
Naučná stezka Bílá Voda–Hraničky
Hned na začátku trasy, v obci Bílá Voda, se nachází několik zajímavých míst, mezi něž patří i bývalý zámecký park, založený ve druhé polovině 18. století. Kdysi bohatá výsadba byla redukována a do dnešní doby se dochovala již jen malá část (ze současných významnějších dřevin tady najdete třeba zerav obrovský, 22 metrů vysoký šestikmenný exemplář, nebo tis červený, přes 300 let starý strom chráněn státem).
Naučná stezka Kralický Sněžník
Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku. Socha slůněte je umístěna těsně pod vrcholem už od roku 1932. Výrazným údolím protéká horní tok řeky Moravy, přibírá mléčný pramen krasového původu. Jsou zde jeskyně Tvarožné díry, ponor potoka Poniklec, Mramorové jeskyně, Patzeltova jeskyně a krasové prameny u obce Dolní Morava.
Naučná stezka Pasák
Z Branné vede stezka stoupáním po lesních cestách na hřebeny Jeseníků, kde se ve vrcholové partii nacházejí skály Pasák. Jedná se o skalní sruby a skalky se zajímavými erozními útvary. Tvoří 250 m dlouhou a až 30 m vysokou skalní stěnu. Pasák je významný geologický a geomorfologický útvar – skalnatý hřbet s mrazovými sruby, skalními převisy, terasami a izolovanými skalami, z nichž jedna svým tvarem dala vzniknout názvu přírodní památky a pověsti o zkamenělém pastýři.
Naučná stezka Rejvíz
Dostupnost stezky je autobusem z Jeseníku do Rejvízu. Počátek trasy je u penzionu Rejvíz (bývalá Noskova chata) a směřuje po žluté turistické značce směrem na Bublavý potok.
Naučná stezka Se Skřítkem okolím Pradědu
Seznámíte se s unikátní flórou a faunou tohoto území. Cestou se také dozvíte pár užitečných rad pro bezpečný pobyt v horách. A něco málo o tom, jak se ve zdejších drsných podmínkách dříve hospodařilo. Trasa je vhodná pro osoby tělesně postižené a rodiny s malými dětmi.
Naučná stezka Šerák
Stezka vede z Červenohorského sedla nově rekonstruovanou cestou směrem na Vřesovou studánku. Chata Vřesová studánka byla vybudována pro potřeby poutníků. Dnes je v této lokalitě pouze malá kamenná kaplička, která slouží jako kryt pramene, dnes již málo vydatného.
Naučná stezka Světem horských luk
Cestou budete moci obdivovat nejrůznější geomorfologické jevy, které tu zanechala poslední doba ledová. Na konci stezky na vás čeká tajemné rašeliniště Skřítek. Stezka byla realizována jako bezpanelová vzhledem k zachování krajinného rázu bezlesích hřebenových partií CHKO Jeseníky.
Naučná stezka Údolím lapků z Drakova
Je věnovaná přírodě a historii území, kterým vedla stará kupecká stezka. Území bylo významné z hlediska těžby železných rud a zlata v Černé Opavě.
Naučná stezka Údolím Moravské Sázavy Zábřeh
Začíná u opuštěného lomu na Rudolfově, dále vede pod svahy Zábřežské vrchoviny podél řeky Moravské Sázavy, kde na celkem šesti zastaveních návštěvníky seznamuje s geologickými poměry území s významem vod a činnostmi řeky, s rostlinami a živočichy ve vodě a okolí.
Naučná stezka Velká kotlina
NPR Praděd. S Koprníčkem na výlet keprnickými horami
Dozvíte se, jak se v sedle pod Červenou horou míjeli formani s lyžaři a turisty, příběh o pomalovaných horách nebo o léčivé vodě z Vřesové studánky. Přivoníte k rašeliništi, překročíte historickou hranici tří panství, při výstupu na Keprník projdete nejvyšším lesem v Jeseníkách. U chaty Jiřího na Šeráku se pokocháte výhledy do Polska a seběhnete kolem koňské vyhlídky, kde oddychovali formani cestou na Šerák, přes smutný les až do cíle putování do Ramzové.
Staroměstské pevnostní oblasti
Oblíbený okružní výlet kolem Starého Města pod Sněžníkem propojující jednotlivé betonové objekty opevnění z let 1935–1938. Na stezce se střídají luční a lesní úseky, místy s dalekými výhledy.
Stezka Vincenze Priessnitze
Na stezce je umístěno 9 informačních panelů, jejichž texty přibližují návštěvníkům významné historické období, které ovlivnilo Jesenicko až do dnešních dnů – rozvoj přírodního lázeňství a tvrdý, neuvěřitelně zajímavý životní příběh Vincenze Priessnitze, zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě. Jeho myšlenkový odkaz i dnes překvapí svojí aktuálností.