1. Zastavení - Třešeň
Strom bude vyprávět příběh, který je věnován Daliboru Klocovi z Velkých Losin a jeho vzpomínkám, doplněným o citát a informace z kroniky obce.
U každého zastavení vám chceme zprostředkovat historku či zajímavost o daném místě. Zde jsme se zeptali jednoho z našich občanů, Dalibora Kloce, t. č. bydlícího v domě s chráněnými byty. Je to již pán v letech, který se do Velkých Losin přestěhoval s rodiči hned po válce v roce 1945.
Bylo mu tehdy 16 let a vzpomíná, že už jako dítě ještě v rodném Předměstí byl zapáleným modelářem. Ve svém zápisníku z roku 1944 má vše zdokumentováno, své začátky, to, kde který model koupil, kde létal, jak silný byl vítr, jak letadlo létalo a také čím jej slepoval. Vzpomíná, že tehdy nebyl Herkules nebo Drago, tak si vyráběli kasein – lepidlo z kravské bílkoviny. Nejprve si kupoval jen modely papírové, ale postupem času skládal i modely ze špejlí a potahoval je hedvábným papírem, který byl tehdy k mání. Vyučil se „drakařem“ v německém podniku Flugzeugwerke Letov v Olomouci (po roce 1946 firma Rudý Letov Olomouc, čs. továrna na letadla), kde se ve výrobě přecházelo z celodřevěných konstrukcí letadel na plechové trupy. Po vyučení tam Dalibor Kloc i chvíli pracoval. Modelařina, jeho koníček, se tak stala i jeho povoláním. Po čase začal působit i jako letecký instruktor, a když rukoval na vojnu, tak kam jinam než k letcům.
V roce 1946 se díky řídícímu učiteli národní školy ve Velkých Losinách Janu Veichartovi stal vedoucím modelářského kroužku. Ze začátku se členové kroužku scházeli v hospodě U Odehnalů (již neexistující budova v Bukovicích) a pak ve školních dílnách, které stály v místě současné hospody U Hřiště. Modeláři pod vedením Dalíka, jak děti Daliboru Klocovi říkaly, pořádali výstavy (z fotografií jsme poznali, že to bylo v salonku v lázních), navštěvovali letiště v Šumperku, jezdili na soutěže a hlavně vyráběli své modely. Hotové pak zkoušeli nad klubovnou v Bukovicích a na poli za školou. V roce 1953 se Dalibor Kloc oženil a pracoval jako zámečník v Jespilu v Loučné nad Desnou. Modelářský kroužek předal v roce 1966 učiteli J. Vyskočilovi.
V šedesátých letech založili losinští modeláři a automobiloví závodníci Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou) s modelářským, motoristickým a kynologickým oddílem, s oddílem sportovního rybolovu a oddílem branné připravenosti. Po několika letech existence těchto oddílů už měli plán a finance, tudíž mohli pro letecké modeláře koupit pár metrů pozemků v katastru obce. Po sepsání smlouvy s MNV (místním národním výborem) o koupi pozemku a vyřízení stavebních povolení mohli v roce 1979 začít se stavbou. Jiří Minář vzpomíná, že vyřezali starou alej třešní, zařídili vše kolem vyasfaltování prostranství a od roku 1984 mohlo „letiště“ začít modelářům sloužit. První byl položen asfalt na nejširší úsek uprostřed. Celá cesta byla vyasfaltovaná až při stavbě čistírny odpadních vod v 80. letech.
Citujeme z obecní kroniky z roku 1984: „Patnáct členů Leteckomodelářského klubu Svazarmu ve Velkých Losinách zkoušelo své rádiem řízené modely na rozjezdové dráze mezi lesní školkou u zámku a řekou Desnou. Na ní byl letos položen vyrovnávací asfaltový koberec. Na této dráze byly provedeny dvě soutěže, kterých se zúčastnili závodníci z různých míst Moravy. U rozjezdové dráhy byla umístěna buňka sloužící jako šatna a klubovna. Při vichřici 22. 11. 1984 byla odnesena střecha buňky, která je u rozjezdové dráhy, kde jsou šatny a malá klubovna klubu.“ Dne 25. 8. 1986 došlo při povodni ke zborcení břehů potůčku, nad kterým byla klubovna postavena. Úpravu břehů a zajištění buňky klubovny provedli členové svépomocí. Leteckomodelářský klub Velké Losiny (reg. číslo 265) byl aktivní do roku 2001.
Pan Minář dodává, že pokud by byl na „letišti“ hustý modelářský provoz, tak by jim nově vysazené stromy v budoucnu překážely.
Zpracovala Bc. Renata Čechová, 2023
1963, Dalibor Kloc, SOkA Šumperk
Ústní sdělení: Dalibor Kloc, Jiří Minář
Písemné zdroje: SOkA Šumperk, kronika obce Velké Losiny, kniha III, zápisy pro léta 1976–1984. Digitální archiv Zemského archivu v Opavě – Kroniky. Dostupné z: https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=74B2814A3D5511E2B4FF0019D1599A03
1971, původní třešňová alej
Odkaz na prohlížení archiválií